Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
110 Kerrod White Lake Illawarra Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Shellharbour City Cricket Club
79* Lucas Kay Shellharbour City Cricket Club Under 13's2 1 Albion Park Cricket Club
76 Dale Ledger Jamberoo Cricket Club 4th Grade3 1 Shellharbour City Cricket Club
74 Stephen Brown Lake Illawarra Cricket Club 4th Grade3 1 Kookas Cricket Club
72 Adam Mackrell Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade3 1 Oak Flats Rats Cricket Club
71 Shawn Condello Oak Flats Rats Cricket Club 2nd Grade3 1 Shellharbour City Cricket Club
62* Randall Starr Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 The Rail Cricket Club
61 Peter Hawkins Kookas Cricket Club 4th Grade3 1 Lake Illawarra Cricket Club
57 Bryce Koop Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade3 1 Oak Flats Rats Cricket Club
54 Daniel Brown Kookas Cricket Club 4th Grade3 1 Lake Illawarra Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
5/40 Andy Bridal Lake Illawarra Cricket Club 3rd Grade3 1 Gerringong Cricket Club
5/45 Stuart Quine Gerringong Cricket Club 3rd Grade3 1 Lake Illawarra Cricket Club
4/22 Bradley J Speering Gerringong Cricket Club 3rd Grade3 1 Lake Illawarra Cricket Club
4/32 Clayton Ritchie Shellharbour City Cricket Club 4th Grade3 1 Jamberoo Cricket Club
4/33 Ben Mulcahy Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade3 1 Oak Flats Rats Cricket Club
4/40 Michael Hook Kiama Cavaliers Cricket Club 2nd Grade3 1 Albion Park Cricket Club
4/46 Jackson Haddon Lake Illawarra Cricket Club 2nd Grade3 1 Kookas Cricket Club
3/0 Jaycob Constantinou Lake Illawarra Cricket Club Under 13's2 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
3/4 Tim Crowther The Rail Cricket Club 4th Grade3 1 Albion Park Cricket Club
3/4 Matthew Grant The Rail Cricket Club 4th Grade3 1 Albion Park Cricket Club
3/6 Liam Jennings Lake Illawarra Cricket Club 4th Grade3 1 Kookas Cricket Club
3/9 Fred Lavender Shellharbour City Cricket Club Under 13's2 1 Albion Park Cricket Club
3/10 Stephen Brown Lake Illawarra Cricket Club 4th Grade3 1 Kookas Cricket Club
3/15 Harrison Burton Kiama Cavaliers Cricket Club Under 11's1 1 Shellharbour City Cricket Club
3/20 Shaun Smith Kiama Cavaliers Cricket Club Under 11's1 1 Shellharbour City Cricket Club
3/21 Ben Grant Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 The Rail Cricket Club
3/29 Colin Couchman Shellharbour City Cricket Club 2nd Grade3 1 Oak Flats Rats Cricket Club
3/31 Thomas Murray Kiama Cavaliers Cricket Club 2nd Grade3 1 Albion Park Cricket Club
3/32 Joel Willstrop Shellharbour City Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/35 Ken Nguyen Shellharbour City Cricket Club 2nd Grade3 1 Oak Flats Rats Cricket Club
3/37 Zac Parker Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 The Rail Cricket Club
3/39 Ned Taylor Shellharbour City Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/41 Matt Meikle Oak Flats Rats Cricket Club 2nd Grade3 1 Shellharbour City Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
30 Zac Young Gerringong Cricket Club 3rd Grade3 1 Lake Illawarra Cricket Club
102Darren Anshaw The Rail Cricket Club 4th Grade3 1 Albion Park Cricket Club
20 Andrew Johnson The Rail Cricket Club 4th Grade3 1 Albion Park Cricket Club
20 Garry Faure The Rail Cricket Club 4th Grade3 1 Albion Park Cricket Club
20 Gary Knell Lake Illawarra Cricket Club 3rd Grade3 1 Gerringong Cricket Club
20 MATTHEW GOODWAY Albion Park Cricket Club 2nd Grade3 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
20 Ryan Micallef Kiama Cavaliers Cricket Club 2nd Grade3 1 Albion Park Cricket Club
20 Sam Wolf Kiama Cavaliers Cricket Club 2nd Grade3 1 Albion Park Cricket Club
20 Callum Wood Shellharbour City Cricket Club Under 13's2 1 Albion Park Cricket Club
20 James Clark Lake Illawarra Cricket Club 2nd Grade3 1 Kookas Cricket Club
20 Leigh Clark Lake Illawarra Cricket Club 2nd Grade3 1 Kookas Cricket Club
200Greg Heapy Oak Flats Rats Cricket Club 2nd Grade3 1 Shellharbour City Cricket Club
200Ken Nguyen Shellharbour City Cricket Club 2nd Grade3 1 Oak Flats Rats Cricket Club
02 Thomas Cronin Gerringong Cricket Club Under 13's2 1 Kookas Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
9/235 Oak Flats 2nd Grade3 1 Shellharbour
10/225 Kookas 2nd Grade3 1 Lake Illawarra
10/223 Kookas 4th Grade3 1 Lake Illawarra
10/219 Lake Illawarra Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Shellharbour
8/210 Jamberoo 4th Grade3 1 Shellharbour
10/207 Kiama 3rd Grade3 1 Oak Flats
9/204 Shellharbour 4th Grade3 1 Jamberoo
10/198 Albion Park 2nd Grade3 1 Kiama
3/164 Lake Illawarra 4th Grade3 1 Kookas
10/158 The Rail Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Kiama/Gerringong

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
128 D Ledger-SA Bruce Jamberoo 4th Grade3 1 Shellharbour
90* Z Parker-R Starr Kiama/Gerringong Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 The Rail
85 A Mackrell-B Koop Kiama 3rd Grade3 1 Oak Flats
82 N Vucetic-n whiteman Kookas 2nd Grade3 1 Lake Illawarra
78 S Brown-C Carragher Lake Illawarra 4th Grade3 1 Kookas
63 J Oudejans-N Vucetic Kookas 2nd Grade3 1 Lake Illawarra
62* D Clark-J Robinson Lake Illawarra Under 13's2 1 Kiama Gold
51 C Heapy-S Condello Oak Flats 2nd Grade3 1 Shellharbour
49 A Mackrell-A Stafford Kiama 3rd Grade3 1 Oak Flats
45* W Livermore-M Davison Lake Illawarra 4th Grade3 1 Kookas