Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
110 Robert Monaghan Albion Park Cricket Club 3rd Grade1 1 The Rail Cricket Club
104* Ned Vucetic Kookas Cricket Club 2nd Grade1 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
102* Craig Bramble Kookas Cricket Club 2nd Grade1 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
95 Brandon Norwell The Rail Cricket Club 3rd Grade1 1 Albion Park Cricket Club
90* Joel Wellington Albion Park Cricket Club 4th Grade1 1 Lake Illawarra Cricket Club
86 Brynley Richards The Rail Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Oak Flats Rats Cricket Club
78 Jacob Coleman Shellharbour City Cricket Club 3rd Grade1 1 Gerringong Cricket Club
78* James Clark Lake Illawarra Cricket Club 4th Grade1 1 Albion Park Cricket Club
76 Nathan Ward Gerringong Cricket Club 3rd Grade1 1 Shellharbour City Cricket Club
75 William Gamble Lake Illawarra Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Shellharbour City Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/14 Daniel Dovern The Rail Cricket Club 3rd Grade1 1 Albion Park Cricket Club
5/23 Connor Butler Kookas Cricket Club 3rd Grade1 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
5/25 Steve Norris Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade1 1 Kookas Cricket Club
4/31 Riley Wells Kiama Cavaliers Cricket Club Under 11's1 1 Shellharbour City Cricket Club
4/40 Pat Keegan Oak Flats Rats Cricket Club 2nd Grade1 1 The Rail Cricket Club
3/0 Lucas Brown Albion Park Cricket Club Under 13's1 1 Kookas Cricket Club
3/5 James Sullivan Kiama Cavaliers Cricket Club Under 13's1 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
3/17 Tamzin Winfield Lake Illawarra Cricket Club Under 11's1 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/17 Joel Smith The Rail Cricket Club 4th Grade1 1 Oak Flats Rats Cricket Club
3/18 Adam Clay Albion Park Cricket Club 4th Grade1 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/20 Henry Clare Gerringong Cricket Club 4th Grade1 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
3/20 Jamie Crowhurst Lake Illawarra Cricket Club 2nd Grade1 1 Shellharbour City Cricket Club
3/21 Brad Smith The Rail Cricket Club 2nd Grade1 1 Oak Flats Rats Cricket Club
3/21 Robert Monaghan Albion Park Cricket Club 3rd Grade1 1 The Rail Cricket Club
3/23 Chris Presland Gerringong Cricket Club 3rd Grade1 1 Shellharbour City Cricket Club
3/29 Rhys Quick Kookas Cricket Club 4th Grade1 1 Jamberoo Cricket Club
3/31 Ken Nguyen Shellharbour City Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/33 Blake J Hutchison Kookas Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
3/35 Scott Groves Gerringong Cricket Club 2nd Grade1 1 Jamberoo Cricket Club
3/36 Nick Yates Oak Flats Rats Cricket Club 2nd Grade1 1 The Rail Cricket Club
3/38 Jacob Hudson Jamberoo Cricket Club 2nd Grade1 1 Gerringong Cricket Club
3/39 Nick Ryan Gerringong Cricket Club 3rd Grade1 1 Shellharbour City Cricket Club
3/41 Tim Goodall The Rail Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Oak Flats Rats Cricket Club
3/44 Alexander Brown Shellharbour City Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Lake Illawarra Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
401Brett Gilly The Rail Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Oak Flats Rats Cricket Club
31 Ruan Pieters Lake Illawarra Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Shellharbour City Cricket Club
30 Robert Macfarlane The Rail Cricket Club 3rd Grade1 1 Albion Park Cricket Club
30 Trent Boreham Lake Illawarra Cricket Club 4th Grade1 1 Albion Park Cricket Club
102James Moule Albion Park Cricket Club 4th Grade1 1 Lake Illawarra Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
9/230 Albion Park 4th Grade1 1 Lake Illawarra
0/229 Kookas 2nd Grade1 1 Kiama
9/228 Lake Illawarra 4th Grade1 1 Albion Park
10/225 Kiama 2nd Grade1 1 Kookas
10/221 Lake Illawarra Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Shellharbour
10/221 Gerringong 3rd Grade1 1 Shellharbour
9/219 Kookas Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Kiama
8/209 The Rail 3rd Grade1 1 Albion Park
10/206 Albion Park 3rd Grade1 1 The Rail
10/199 Gerringong 2nd Grade1 1 Jamberoo

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
229* C Bramble - N Vucetic Kookas 2nd Grade1 1 Kiama
125 N Ward - PJ Parker Gerringong 3rd Grade1 1 Shellharbour
90 A Dragovic - S Peachman Kookas Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Kiama
82 W Gamble - R Maguire Lake Illawarra Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Shellharbour
79 D Stanford - D Dovern The Rail 3rd Grade1 1 Albion Park
78 B Richards - T Goodall The Rail Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Oak Flats
76 B Moore - JC Dudgeon Gerringong 4th Grade1 1 Kiama
74 K Kane - B Creighton Kiama 3rd Grade1 1 Kookas
72 L Mackrell - Z Parker Kiama Oak Flats Bowling Club 1st Grade2 1 Kookas
70 I Woods - D Ryan Kookas 3rd Grade1 1 Kiama