Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
131* Brad Smith The Rail Cricket Club 3rd Grade17 1 Kookas Cricket Club
119 Scott Peachman Kookas Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Lake Illawarra Cricket Club
117* Chris McDonald Jamberoo Cricket Club 2nd Grade16 1 Gerringong Cricket Club
103* Daniel B Buchanan Gerringong Cricket Club 4th Grade18 1 Shellharbour City Cricket Club
94 Chris Garrett The Rail Cricket Club 2nd Grade16 1 Kookas Cricket Club
93 Hayden Bagoly The Rail Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Shellharbour City Cricket Club
85 Gary Knell Lake Illawarra Cricket Club 3rd Grade17 1 Shellharbour City Cricket Club
78 Brett Gilly The Rail Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Shellharbour City Cricket Club
75 Graeme P Smith Albion Park Cricket Club 2nd Grade16 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
73* James Barnes Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Oak Flats Rats Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
7/39 James Hayman Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Oak Flats Rats Cricket Club
6/15 Aarez Khan Shellharbour City Cricket Club Under 11's Combined15 1 Shellharbour City Cricket Club
6/28 Truman Driscoll The Rail Cricket Club 2nd Grade16 1 Kookas Cricket Club
5/31 Tim Cannan Lake Illawarra Cricket Club 3rd Grade17 1 Shellharbour City Cricket Club
4/3 Sam P Huetter Oak Flats Rats Cricket Club Under 11's Combined15 1 Kookas Cricket Club
4/13 Tim Crowther The Rail Cricket Club 3rd Grade17 1 Kookas Cricket Club
4/70 Ryan Tritton Jamberoo Cricket Club 3rd Grade17 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
3/2 Oscar Cuthbert Kookas Cricket Club Under 11's Combined15 1 Oak Flats Rats Cricket Club
3/2 Pushpinder Singh The Rail Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Shellharbour City Cricket Club
3/2 Abbey Speering Gerringong Cricket Club Under 12's16 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
3/3 Geoff McIntyre Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade17 1 Jamberoo Cricket Club
3/4 Peter Hawkins Kookas Cricket Club 4th Grade18 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/6 Nate Smith Gerringong Cricket Club Under 12's16 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
3/6 Ruben L Janssens Kiama Cavaliers Cricket Club Under 12's16 1 Albion Park Cricket Club
3/12 Clayton Ritchie Shellharbour City Cricket Club 3rd Grade17 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/13 Bradley J Speering Gerringong Cricket Club 4th Grade18 1 Shellharbour City Cricket Club
3/14 Joshua Snelling Shellharbour City Cricket Club 4th Grade18 1 Gerringong Cricket Club
3/17 Charlie Boyd-Grogan Shellharbour City Cricket Club Under 11's Combined15 1 Shellharbour City Cricket Club
3/22 Jarryd Olsson The Rail Cricket Club 2nd Grade16 1 Kookas Cricket Club
3/23 Lachlan Hall Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Oak Flats Rats Cricket Club
3/40 Aaron Gallagher Shellharbour City Cricket Club 2nd Grade16 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/47 Steve Upton Oak Flats Rats Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Gerringong Cricket Club
3/78 Aaron Henry Lake Illawarra Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Kookas Cricket Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Abbey Speering Gerringong Cricket Club Under 12's16 1 Kiama Cavaliers Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
302Adrian Bartlett The Rail Cricket Club 3rd Grade17 1 Kookas Cricket Club
22 Jordy Marshall Albion Park Cricket Club Under 11's Combined15 1 Gerringong Cricket Club
22 Nik Biracoski Lake Illawarra Cricket Club 2nd Grade16 1 Shellharbour City Cricket Club
30 Elijah Chapman Gerringong Cricket Club Under 12's16 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
30 Dylan Rae The Rail Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Shellharbour City Cricket Club
30 Callum Wood Shellharbour City Cricket Club Under 12's16 1 Oak Flats Rats Cricket Club
120Blake Ison Albion Park Cricket Club Under 11's Combined15 1 Jamberoo Cricket Club
030Lucas Brown Albion Park Cricket Club Under 11's Combined15 1 Jamberoo Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
8/290 Kookas Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Lake Illawarra
9/275 Kiama 2nd Grade16 1 Albion Park
6/269 Jamberoo 2nd Grade16 1 Gerringong
10/267 Shellharbour 2nd Grade16 1 Lake Illawarra
9/252 Lake Illawarra 2nd Grade16 1 Shellharbour
7/246 The Rail 2nd Grade16 1 Kookas
9/246 The Rail Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Shellharbour
7/223 Lake Illawarra 3rd Grade17 1 Shellharbour
10/222 Shellharbour 3rd Grade17 1 Lake Illawarra
3/193 Shellharbour White Under 11's Combined15 1 Shellharbour Blue

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
151 H Bagoly-B Gilly The Rail Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Shellharbour
122 S Peachman-D Zampa Kookas Oak Flats Bowling Club 1st Grade14 1 Lake Illawarra
99 T Ryan-N Brakus Shellharbour 3rd Grade17 1 Lake Illawarra
95 B Smith-M Gilly The Rail 3rd Grade17 1 Kookas
95 C McDonald-W Hudson Jamberoo 2nd Grade16 1 Gerringong
85 B Harrison-Z Parker Kiama 2nd Grade16 1 Albion Park
78 C Garrett-J Puckeridge The Rail 2nd Grade16 1 Kookas
76 C Garrett-L Murphy The Rail 2nd Grade16 1 Kookas
75 G Crapp-G Knell Lake Illawarra 3rd Grade17 1 Shellharbour
74 A Dragovic-J McDonald Shellharbour 2nd Grade16 1 Lake Illawarra