Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
118* Michael Welch Jamberoo Cricket Club 3rd Grade10 1 The Rail Cricket Club
79* Brendan White Lake Illawarra Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Kookas Cricket Club
77* Adam Mackrell Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade10 1 Lake Illawarra Cricket Club
59 Bradley J Speering Gerringong Cricket Club 4th Grade10 1 Kookas Cricket Club
56 Chris McDonald Jamberoo Cricket Club 2nd Grade9 1 The Rail Cricket Club
55 Mitchell Watterson Shellharbour City Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 The Rail Cricket Club
54 Matt Lickiss Oak Flats Rats Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Gerringong Cricket Club
52 Zachary Heffernan Jamberoo Cricket Club 4th Grade10 1 Oak Flats Rats Cricket Club
49 Brad Church Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade10 1 Lake Illawarra Cricket Club
47 Manning Berry Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Oak Flats Rats Cricket Club
47 James Bullivant Jamberoo Cricket Club 4th Grade10 1 Oak Flats Rats Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
5/18 Will Schofield Albion Park Cricket Club Under 11's Combined9 1 Shellharbour City Cricket Club
5/27 Anthony Brakus Shellharbour City Cricket Club 3rd Grade10 1 Kookas Cricket Club
5/27 Steve Norris Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade10 1 Lake Illawarra Cricket Club
4/1 Jarryd Olsson The Rail Cricket Club 2nd Grade9 1 Jamberoo Cricket Club
4/16 Steve Szakacs The Rail Cricket Club 2nd Grade9 1 Jamberoo Cricket Club
3/14 Kane Rex Albion Park Cricket Club Under 11's Combined9 1 Lake Illawarra Cricket Club
3/21 Rohit Sharma The Rail Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Shellharbour City Cricket Club
3/25 Will Grant Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Oak Flats Rats Cricket Club
3/27 Matt Burns Albion Park Cricket Club 2nd Grade9 1 Gerringong Cricket Club
3/30 Matt Ison Albion Park Cricket Club 2nd Grade9 1 Gerringong Cricket Club
3/40 William Hudson Jamberoo Cricket Club 3rd Grade10 1 The Rail Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
210Beau Hockey Oak Flats Rats Cricket Club Under 11's Combined9 1 Oak Flats Rats Cricket Club
20 Benjamin Edwards Shellharbour City Cricket Club 2nd Grade9 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
20 Brett Baldwin Albion Park Cricket Club 2nd Grade9 1 Gerringong Cricket Club
20 Warren Campion Albion Park Cricket Club 2nd Grade9 1 Gerringong Cricket Club
20 Michael Welch Jamberoo Cricket Club 3rd Grade10 1 The Rail Cricket Club
20 Steve Ashworth Shellharbour City Cricket Club 4th Grade10 1 Lake Illawarra Cricket Club
20 Aaron Spears Jamberoo Cricket Club 4th Grade10 1 Oak Flats Rats Cricket Club
20 Zachary Heffernan Jamberoo Cricket Club 4th Grade10 1 Oak Flats Rats Cricket Club
200Roy Lawson Kiama Cavaliers Cricket Club Under 12's10 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
200Taj Hooper Kiama Cavaliers Cricket Club Under 12's10 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
200James Barnes Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Oak Flats Rats Cricket Club
200Manning Berry Gerringong Cricket Club Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Oak Flats Rats Cricket Club
200Ryan HORVAT The Rail Cricket Club 2nd Grade9 1 Jamberoo Cricket Club
11 Locke Penfold Oak Flats Rats Cricket Club Under 12's10 1 Shellharbour City Cricket Club
11 Steve Norris Kiama Cavaliers Cricket Club 3rd Grade10 1 Lake Illawarra Cricket Club
11 Lucas Brown Albion Park Cricket Club Under 11's Combined9 1 Lake Illawarra Cricket Club
11 Jamie Parker Albion Park Cricket Club 2nd Grade9 1 Gerringong Cricket Club
11 Clayton Collins Kookas Cricket Club 4th Grade10 1 Gerringong Cricket Club
11 Nicholas A Bruce Jamberoo Cricket Club 3rd Grade10 1 The Rail Cricket Club
110Thomas Wallace Kiama Cavaliers Cricket Club Under 12's10 1 Kiama Cavaliers Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
8/285 Kookas 2nd Grade9 1 Oak Flats
3/211 Jamberoo 3rd Grade10 1 The Rail
10/210 The Rail 3rd Grade10 1 Jamberoo
5/200 Kiama 3rd Grade10 1 Lake Illawarra
9/199 Lake Illawarra 3rd Grade10 1 Kiama
10/189 Kookas 3rd Grade10 1 Shellharbour
9/184 Gerringong 4th Grade10 1 Kookas
9/179 The Rail 4th Grade10 1 Albion Park
10/178 Oak Flats 4th Grade10 1 Jamberoo
3/167 Lake Illawarra Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Kookas
6/167 Gerringong Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Oak Flats

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
114* O Baget-Juleff-N Jackman Oak Flats Under 12's10 1 Shellharbour White
113* M Welch-W Hudson Jamberoo 3rd Grade10 1 The Rail
87 A Mackrell-B Church Kiama 3rd Grade10 1 Lake Illawarra
84 S Fogarty-Z Heffernan Jamberoo 4th Grade10 1 Oak Flats
73 J Olsson-WP Lucas The Rail 2nd Grade9 1 Jamberoo
73* A Mackrell-S Norris Kiama 3rd Grade10 1 Lake Illawarra
68 B Piggott-M Berry Gerringong Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Oak Flats
66 BJ Speering-S Kasaram Gerringong 4th Grade10 1 Kookas
65 N Formosa-B Edwards Shellharbour 2nd Grade9 1 Kiama
57 D Rae-B Gilly The Rail Oak Flats Bowling Club 1st Grade9 1 Shellharbour